Co łączy spam z mielonką?

dekoracja blog

Zacznijmy od definicji. Czym jest spam, który istnieje niemalże od początków funkcjonowania sieci komputerowych? W skrócie to niepotrzebna, a przede wszystkim niechciana wiadomość tekstowa. Taka pseudo informacja rozsyłana jest najczęściej do wielu odbiorców przez firmy lub przez spamerów, chcących uzyskać dostęp do danych osobowych zapisanych na dysku komputera.

Najbardziej powszechną praktyką jest rozsyłanie niepożądanych treści drogą mailową, ale nie tylko.  Spamerzy, by dotrzeć do jak największej liczby użytkowników, posługują się również komunikatorami internetowymi i SMS-ami.

Po raz pierwszy wiadomość spamową rozesłano 1 maja 1978 roku

Spam w puszce

Co łączy spam z mielonką?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad pochodzeniem terminu „spam”? Otóż pod taką nazwą od lat 30. ubiegłego wieku amerykańska firma Hormel Foods produkowała konserwową mielonkę wieprzową. Tak, mielonkę… Producent tego wyrobu, aby zwiększyć chwytliwość pierwotnej nazwy swojego produktu – „Hormel Spiced Ham” – zmienił ją na SPAM, po prostu.

Nowa nazwa konserwy została przyjęta przez rynek z otwartymi rękami i szybko zdobyła konsumenckie serca. I tak oto mielonka stała się głównym składnikiem wojskowych racji żywieniowych w czasie II wojny światowej.

Jak zatem połączyć nazwę mielonki z rozsyłaniem niechcianych treści przez spamerów?

Otóż najprawdopodobniej za tę relację odpowiada skecz Monty Pythona dziejący się w restauracji, w której każde danie zawiera choćby śladowe ilości mielonki. Kiedy klient restauracji prosi o danie bez mielonki okazuje się to niełatwym, wręcz niemożliwym zadaniem. Dlaczego? To przez grupę wikingów radośnie śpiewających i zagłuszających klienta słowami: „ SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM”. Podobnie jest z wiadomościami spamowymi. Mimo, że ich nie chcemy to i tak do nas trafiają. Jaką zatem wiadomość można uznać za spamową?

Narodziny spamu

Co łączy spam z mielonką? Narodziny spamu

Aby daną informację można było uznać za spam, musi ona spełniać te trzy warunki jednocześnie:

  • zawartość wiadomości sugeruje, że nadawca po jej wysłaniu może uzyskać korzyści, przede wszystkim materialne,
  • treść wiadomości nie jest skierowana bezpośrednio do odbiorcy,
  • odbiorca nie wyraził zgody na otrzymywanie treści takiego rodzaju.

Kiedy po raz pierwszy rozesłano wiadomość spamową? Otóż Einder Stefferud, amerykański naukowiec komputerowy, 1 maja 1978 roku wysłał ok. 1000 maili zapraszających na swoje urodziny. Jaki był tego efekt? Lawina negatywnych odpowiedzi, która zablokowała twarde dyski spamera. Za pierwszy spam komercyjny z kolei, uznaje się reklamę jednego z producentów minikomputerów, który w 1978 roku rozesłał do wszystkich użytkowników w sieci Arpanet prezentację produktów firmy wraz z zaproszeniem na jej dzień otwarty.

Spam to nie tylko pojęcie stosowane na określenie niechcianych wiadomości trafiających do skrzynek mailowych. Pojęcie spamu nowego znaczenia nabrało już w 1988 roku, kiedy to tym terminem zaczęto nazywać publikowane na forach internetowych posty o zupełnie niemerytorycznych treściach.

Zobacz, gdzie jest Twoja przesyłka… Fałszywy kurier jako jedna ze stosowanych technik spamowych

Na takie wiadomości musisz uważać!

Co łączy spam z mielonką?

Rozsyłane drogą mailową niechciane wiadomości można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z  nich stanowi komercyjne wiadomości, oferty handlowe, wcześniej niezamawiane i mające charakter handlowy. Taka praktyka jest zakazana przez prawo polskie i przez dyrektywę unijną.

Drugi rodzaj wiadomości pocztowych stanowią maile wysyłane masowo, często o charakterze niekomercyjnym – ostrzeżenia, ogłoszenia charytatywne, ogłoszenia społeczne, prośby o pomoc.

Trafiające do skrzynek mailowych wiadomości to nie tylko te mające charakter reklamowy. Często są to treści będące zwyczajnym oszustwem.

Z jakimi technikami spamowymi można spotkać się najczęściej?

  • „Wygrałeś samochód”, czyli fałszywa wygrana – w treści wiadomości znajduje się link, który przekierowując na daną stronę instaluje wirusa; wirus wyszukuje i wykrada dane bankowe.
  • „Zobacz, gdzie obecnie jest Twoja przesyłka”, czyli fałszywy kurier – nadawcą tego typu wiadomości jest spamer podszywający się pod firmę kurierską, który w wiadomości wysyła nieprawdziwy numer przesyłki i link przenoszący odbiorcę na zawirusowaną stronę.
  • „Aktualne zmiany w opłatach bankowych”, czyli fałszywy bank – wiadomość, w której nadawca podszywa się pod bank, chcąc wyłudzić od ofiary dane bankowe.

Zatem zanim zdecydujesz się otworzyć wiadomość nieznanego Ci pochodzenia zastanów się dwa razy. Pamiętaj, że współcześni spamerzy opracowali do perfekcji techniki spamowania!

Cieszymy się, że możemy uchylić Ci rąbek tajemnej, marketingowej wiedzy. Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy, koniecznie przeczytaj następny.

porozmawiajmy
o Twoim projekcie

cta: icon
Potrzebujesz doradztwa ekspertów od digital marketingu?
Aktywne szkło grzewcze EGLAS